Regularne Testy Bezpieczeństwa – 5 Powodów Dlaczego Twoja Firma Ich Potrzebuje

Regularne Testy Bezpieczeństwa – 5 Powodów Dlaczego Twoja Firma Ich Potrzebuje

Coraz częściej w nagłówkach serwisów internetowych czy innych mediów zaczynają dominować informacje na temat ataków ze strony cyberprzestępców na firmy, rządy, placówki medyczne, infrastrukturę krytyczną czy zwykłych ludzi.

Niestety, ich liczba i złożoność powoduje to, że testy bezpieczeństwa mogą być niezbędne do tego, aby uchronić Twoją firmę przed zaszyfrowaniem lub kradzieżą cennych danych, a co za tym idzie, ochronę Twojej firmy, Twoich pieniędzy i Twojej reputacji.

Posiadanie oprogramowania antywirusowego czy zapory ogniowej, a także założenie, że Twoja firma jest bezpieczna, niestety już nie wystarcza. Dzisiaj przedsiębiorstwa wymagają bardziej zaawansowanego podejścia do cyberbezpieczeństwa.

Muszą testować swoją odporność na zagrożenia i budować skuteczne mechanizmy obronne oraz strategie zarządzania incydentami. Aby sprawdzić, czy ktoś nieupoważniony może uzyskać dostęp do Twoich zasobów, potrzebujesz profesjonalnej usługi testów bezpieczeństwa.

Nie jesteś jeszcze przekonany/przekonana? Czytaj dalej, aby odkryć 5 powodów, dlaczego Twoja firma potrzebuje regularnych testów bezpieczeństwa.

Czym w ogóle są testy bezpieczeństwa?

Testy bezpieczeństwa (lub testy penetracyjne) to symulowane cyber ataki w kontrolowanym środowisku, przeprowadzane przez zewnętrznych specjalistów ds. bezpieczeństwa, którzy stosują te same techniki, co cyberprzestępcy. Testy ujawniają, czy Twoje serwery lub aplikacje są odporne na ataki i czy zidentyfikowane błędy mogą prowadzić do dalszych włamań.

Regularne Testy Bezpieczeństwa - 5 Powodów Dlaczego Twoja Firma Ich Potrzebuje

Odkryj swoje słabości, zanim zrobią to cyberprzestępcy

Głównym powodem, dla którego firmy potrzebują testów bezpieczeństwa, jest ocena obecnego stanu istniejących kontroli i systemów bezpieczeństwa. Test penetracyjny to najlepszy sposób, aby uświadomić sobie, na jakim poziomie jest chroniona Twoja firma i czy można tę ochronę przełamać.

Ogólnie rzecz biorąc, w testach bezpieczeństwa naśladowane są działania cyberprzestępców. Wyszukiwane są błędy w zabezpieczeniach sieci komputerowej, błędy aplikacji, błędy konfiguracji, ustawione domyślne hasła i wiele innych.

Działania te, umożliwiają sprawdzenie, czy jesteśmy w stanie złamać zabezpieczenia i dostać się do cennych danych. Bo jeżeli można to zrobić w kontrolowanych warunkach, to tym bardziej cyberprzestępcy będą w stanie to zrobić.

Zabezpiecz się przed zakłóceniem ciągłości biznesowej

Dzięki regularnym testom bezpieczeństwa, ciągłość biznesowa jest łatwa do zarządzania. Przeprowadzanie takich testów raz lub dwa razy w roku zapewni Twojej firmie wygodny sposób na podniesienie się podczas wystąpienia awarii systemu czy sieci i zapewni ciągłość działania.

Tak naprawdę, żadna firma nie jest w 100% odporna na ataki oraz skutki takich ataków. Czasami takie przestoje mogą kosztować bardzo dużo i pieniędzy, i czasu. Wyobraź sobie, co by się stało, gdyby teraz Twoja firma padła ofiarą ataku i zostałyby zaszyfrowane wszystkie Twoje dokumenty, Twoje hasła zostały wykradzione, a systemy przejęte przez cyberprzestępców?

Ile czasu trzeba by było poświęcić na to, aby przywrócić poprzedni stan? O ile w ogóle byłoby to możliwe. Dzięki regularnych testom bezpieczeństwa można się maksymalnie przygotować na taką ewentualność i zredukować swoje straty do minimum.

Zminimalizuj swoje straty

W maju 2017 roku doszło do jednego z największych cyberataków w historii. Wirus WannaCry zainfekował ponad 300 tys. komputerów na całym świecie, szyfrował dane i wymuszał okup w zamian za odszyfrowanie danych.

Na ataku ucierpiały takie firmy jak Maersk, Fedex, Renault, Nissan, koleje niemieckie, brytyjska służba zdrowia, agencje rządowe i wiele, wiele innych. Nawet jeżeli odłożymy na bok kwotę za sam okup, która była relatywnie niewielka, to koszty przestojów w działaniu sieci i systemów, przywracanie systemów czy utraty klientów były o wiele, wiele większe.

Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Lepiej, aby testy bezpieczeństwa ujawniły luki w Twoich systemach wcześniej, dzięki czemu Twoja firma będzie odporna na tego typu działania.

Chroń swoją reputację

Budowanie lojalności klientów czy swojej reputacji zajmuje dużo czasu. Utrata reputacji może nastąpić jednak bardzo szybko. Odbudowa jej, niestety także trwa dużo czasu, a czasami się to nie udaje w ogóle.

Jeżeli Twoja firma gromadzi dane osobowe swoich klientów, to chcą oni mieć pewność, że dane te nie wpadną w niepowołane ręce. Dzięki testom bezpieczeństwa możesz zidentyfikować miejsca, gdzie takie dane są gromadzone, kto ma do nich dostęp oraz w jaki sposób są chronione.

Dzięki takim działaniom poprzedzającym ochronisz reputację swojej firmy, swoich klientów i będzie ona lepiej przygotowana na tego typu zdarzenia.

Bądź dobrej myśli, ale przygotuj się na najgorsze

Nie będę Cię oszukiwać. Nie ma 100% ochrony przed atakami ze strony cyberprzestępców. Testy bezpieczeństwa zmniejszają ryzyko włamania, jednak nie eliminują ich w 100%. Cyberprzestępczość jest coraz bardziej dochodowe, więc pytaniem nie jest czy, ale kiedy.

Chodzi o to, że jeżeli (a kiedyś prawie na pewno) to nastąpi, Twoja pozycja będzie lepsza i będziesz w stanie szybciej wrócić do normalnego trybu pracy. Dzięki proaktywnemu podejściu do cyberbezpieczeństwa swojej firmy – w tym testom bezpieczeństwa – będziesz w stanie lepiej odpierać ataki i przeciwdziałać skutkom udanego ataku.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach cyberbezpieczeństwo ma kluczowe znaczenia dla działalności firmy. Wyniki testów bezpieczeństwa mogą ujawnić, jakie masz luki w zabezpieczeniach, jak Twoja firma jest przygotowana na ataki, jak sobie z nimi radzi i czy dane są odpowiednio chronione.

Pamiętaj, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania na ten temat lub chcesz zamówić taki test dla swojej firmy, skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *